• Krzesła i fotele na miarę Twoich potrzeb...

Jesteś chory, ale nie poważnie - czy powinieneś iść do pracy?

/

Ach, pytanie, którego wszyscy się obawiają - jesteś chory, czy powinieneś iść do pracy, czy zadzwonić?

Nikt nie lubi dzwonić na chorobowe. Nie chodzi o brak dnia pracy, chociaż to wywiera presję, jeśli jesteś już trochę spóźniony na termin. Chodzi o piętno.

To zupełnie niesprawiedliwe, ale kiedy dzwonisz na chorobowe, automatycznie zaczynasz się martwić, że ludzie pomyślą, że udajesz i robisz sobie chorobowe. Nikt inny prawdopodobnie nawet o tym nie myśli, ale obawy we własnym umyśle są wystarczające, aby zadać sobie pytanie, czy powinieneś się odważyć i pójść usiąść przy biurku, czy też powinieneś odpocząć w domu i odzyskać siły.

Przy obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, jeśli czujesz się źle i wykazujesz któryś z objawów, nie ma wątpliwości, że na 100% powinieneś zostać w domu i skonsultować się z lekarzem, czy potrzebujesz badania, czy nie. Nie należy w takiej sytuacji próbować iść do pracy.

Jednakże, poza pandemią, jakie są wytyczne, gdy jesteś przeziębiony, może masz silny ból głowy, lub po prostu czujesz się trochę pod pogodą? To naprawdę zależy od tego, jaki jest problem, jak bardzo jest poważny i czy jest zaraźliwy. Jednak należy również słuchać swojego ciała. Nie będziesz produktywny przy swoim biurowym fotelu, jeśli zmagasz się z migreną. Nie otrzymasz wielu podziękowań od swoich kolegów, jeśli będziesz roznosić po biurze przeziębienie (pamiętaj, że mówimy tu o czasach poza pandemią), a jeśli masz bakcyla żołądkowego, powinieneś z całą pewnością zostać w domu - nikt nie podziękuje ci za to, że go zaraziłeś!

Zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy to nie tylko wiedza o tym, jak siedzieć przy biurku lub jak podnosić pudła, aby uniknąć bólu pleców, ale także minimalizacja choroby biurowej i zapewnienie, że godziny spędzone w pracy są zdrowe i produktywne.

A więc, czujesz się źle, ale nie rozpaczliwie, czy powinieneś iść do pracy?

Zadaj sobie pytanie:

  • Czy jesteś zarażony?
  • Czy uda Ci się wykonać dużo pracy?
  • Czy poczujesz się gorzej, jeśli pójdziesz?

Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmią tak, nie i tak, zostań w domu. Twoje zdrowie jest o wiele ważniejsze i o ile jesteś autentycznie chory, twój kierownik to zrozumie. Oczywiście istnieją protokoły dotyczące choroby, więc nie denerwuj się tym, że twój kierownik może poprosić cię o zwolnienie lekarskie po tylu dniach nieobecności w pracy - to standard i konieczność. Każde miejsce pracy ma swoje własne wytyczne, więc upewnij się, że jesteś ich świadomy i wiesz, do kogo zadzwonić, jeśli musisz zadzwonić w sprawie choroby.