• Krzesła i fotele na miarę Twoich potrzeb...

Czy biurko w biurze powoduje u Ciebie stres?

/

Niewątpliwie słyszałeś powiedzenie "schludny dom równa się schludny umysł". Istnieje wiele odmian tego powiedzenia, ale wszystkie sprowadzają się do tego samego - zorganizowane, uporządkowane otoczenie pomaga ci myśleć jaśniej.

Ten sam proces myślowy można zastosować, myśląc o swoim miejscu pracy, a w szczególności o biurku.

Czy jesteś winny temu, że pozwalasz, by twoje biurko stało się zagracone? Czy jest to sytuacja, w której nikt inny nie może znaleźć niczego na twoim biurku, ale ty wiesz, gdzie co jest? Bycie otoczonym przez pliki, których nie potrzebujesz, notatki post it, długopisy, niekończące się zdjęcia i wiele innych zagraconych rzeczy, które nie służą żadnemu rzeczywistemu celowi, może być szkodliwe dla twojej produktywności.

To jest czas wiosna czyścić trochę przed czasem i declutter twój biurko!

Nie tylko zagracone biurko sprawia, że łatwo jest zgubić rzeczy i popełnić błędy, ale jest to również przepis na stres. To po prostu czuje się tak dużo lepiej, gdy masz usprawnione, schludne i eleganckie miejsce pracy. Pomaga Ci myśleć jaśniej, zrobić więcej, uniknąć błędów i po prostu czuć, że rzeczywiście coś osiągasz. W rezultacie nie tak łatwo jest się stresować drobiazgami. Zwracanie uwagi na swoje zdrowie psychiczne w pracy jest bardzo ważne, a to oznacza, że trzeba wiedzieć, jak zmniejszyć stres, gdy tylko jest to możliwe.

Innym sposobem, w jaki Twoje biurko może przyczyniać się do stresu, jest jego ustawienie i ogólna konstrukcja. Czy Twoje biurko jest zbyt małe w stosunku do pracy, którą musisz wykonać? Próba upchnięcia wszystkiego na "zbyt małym" biurku może być niezwykle irytująca i nie byłoby nic dziwnego, gdybyś czuł się zestresowany w ciągu dnia! Możesz również umieścić swoje biurko w miejscu, w którym będziesz znajdował się na drodze wszystkiego, co przechodzi obok. To sprawia, że w Twoim miejscu pracy jest bardzo głośno - kolejny przepis na stres.

Z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy biurko musi być wystarczająco duże, aby spełniało swoje zadanie, musi być dostosowane do Twoich potrzeb, np. pod względem wysokości i wygody, a także musi być ustawione w miejscu, w którym nie będzie ciasno, nie będzie znajdowało się w pobliżu ruchliwego przejścia w biurze, ani obok głośnej i gorącej drukarki.

Istnieje wiele powodów, dla których Twoje biurko może być stresujące, dlatego warto usiąść i naprawdę zastanowić się nad swoją sytuacją w pracy. Czy czujesz, że dostajesz najwięcej zrobić w ciągu dnia, lub czujesz się jak jesteś utrudnione przez cały czas? Jeśli tak, to z czego to może wynikać?

Stres w miejscu pracy jest czymś, nad czym powinniśmy pracować, aby go zmniejszyć, jeśli tylko jest to możliwe, a dobra wiadomość jest taka, że biurko można łatwo przenieść, zmienić lub uporządkować, zmniejszając tym samym powodowany przez nie stres.